Ikea je najavila plasiranje svoje prve 3d štampane kolekcije, koja će se u prodavnicama naći u toku sledeće godine. Prvi deo kolekcija pod nazivom OMEDELBAR, činiće 3d štampani držač nakita, koji je inspirisan mrežom. Veoma interesantan predmet nastao je u saradnji sa švedskim dizajnerom Bea Åkerlundom, koji do sada sarađivao sa velim svetskim zvezdama kao što su: Madona, Beyonce, Lady Gaga i Rihanna.
Iako ova kolekcija ne donosi velike pomake u samoj 3d štampanoj tehnologiji, ona predstavlja značajnu promenu i prodor u masovnoj proizvodnji. Kako objašnjavaju iz ove kompanije, Ikea je jedan od prvih velikih brendova koji koriste 3d štampu u masovnoj proizvodnji.
-Počeli smo sa ovim projektom pre oko godinu i po dana, jer smo predviđali da će 3d štampa biti bum u masovnoj proizvodnji. Do sada se proizvodnja zasnivala na tradicionalnim metodama, uz pomoć kalupa i prototipa. Sada, uz pomoć 3d štampe, ovaj period proizvodnje je efikasniji. U tom kontekstu, OMEDELBAR ruka će naći svoje mesto u istoriji proizvodnje i dizajna – objašnjava Jakub Pawlak, a prenosi portal 3ders.
Nova 3d štampana kolekcija proizvodila se uz pomoć SLS tehnike. Prvobitno je štampač zagrejan na 177 stepeni, dok je blok sa prahom i 3d štampanim predmetom bio u peći oko 40 sati. Nakon toga, potrebno je da predmet stoji još 24 časa u drvenoj kutiji, u kojoj se temperatura spušta na 60 stepeni. Kako objašnjavaju iz finske komapanije u kojoj se 3d štampaju predmeti, razvili su ovu tehniku kako bi ubrzali proizvodnju, jer ne moraju da čekaju da se štampač ohladi. Nakon hlađenja, predmeti se čiste, suše i testiraju. Rezultat je dekorativni predmet koji je veoma upečatljiv, a svakako nije moguće da nastane tradicionalnim metodama.
Što se tiče budućnosti 3d štampe u Ikei, Pawlak vidi četiri moguća ishoda. Prvi, koji je već u toku – OMEDELBAR ruka, odnosno mali dekorativni predmeti sa malo ili potpuno bez funkcija. Drugi je ono što on naziva „small life hacks“. Treći mogući pravac su složeniji predmeti i dizajni koji sa tradicionalnim tehnikama nisu bili mogući sa tradicionalnim tehnikama. Poslednji ishod, Pawlak vidi 3d štampu kao štampu po narudžbeni, i to ako troškovi proizvodnje nastave da padaju.
-Predviđam da će za dve godine IKEA imati neke solucije za ovakav način proizvodnje. Da li će to značiti da će 3d štampači biti u našim prodavnicama ili će se nalaziti u blizini u lokalnim fabrikama, to ostaje da vidimo – objašnjava Pawlak na zvaničnoj stranici ove komapnije.
Na sledećem snimku možete pogledati kako izgleda izrada 3d štampanog držača za nakit.
(Photo, Video: 3ders.org, all3dp.com)
Skorašnji Komentari